Okhla Industrial Estate, New Delhi, Delhi
GST No. 07AUCPP2471J1ZH
Call 08043878707 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Capacity | 29000 Pieces/hr |
| Voltage | 220 V |
| Driven Type | Electric |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Motor | 2HP DC Motor |
| Machine Weight | 2200 kg |
| Machine Size | 15ft x4.5 ft x 6ft |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Bandsaw |
| Capacity | 28000 Pieces/hr |
| Usage/Application | Tissue Paper Making |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Weight | 1600 Kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS (Machine) |
| Country of Origin | Made in India |
· Paper breakage sensor
· Paper count Sensor
· Reel Adjuster
· high Quality BandSaw cutting system
· Export Quality Embossing Roller
· Heavy Duty
· High Production
· Mild Steel plates and section are used
· High Quality electrical are used.
· Parts of machine is hard chrome
· DC Drive system or AC Drive System As per requirement
· Viberation less Machine
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | MS (Machine) |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 30000 Pieces/hr |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Production Capacity(Sheet/Hr) | 500 |
| Production Capacity | 2 Ton |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | PAUL ENGINEER |
| Phase | 1-3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Type | v type facial tissue paper grade machine |
| Voltage | 220-440 |
| Napkin Type | v type |
| Driven Type | Panal |
| Brand/Make | paul engineering |
| Parent Roll Diameter | 1200 |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Napkin Type | Facial Tissue Paper |
| Power | 7.0 kW |
| Material | Mild Steel (Machine) |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Facial Tissue Paper Making |
| Napkin Thickness | 18 GSM |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Paul Engineering |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Phase | Three |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Bandsaw |
| Napkin Type | 1/4 |
| Packaging Type | Manual/Automatic |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Model Name/Number | PE0002 |
| Weight | 2500 kgs |
| Voltage | 220 V |
· Paper breakage sensor
· Paper count Sensor
· Reel Adjuster
· high Quality BandSaw cutting system
· Online printing registration.
· Export Quality Embossing Roller
· Heavy Duty
· High Production
· Mild Steel plates and section are used
· High Quality electrical are used.
· Parts of machine is hard chrome
· DC Drive system or AC Drive System As per requirement
· Viberation less Machine
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Dimension | 15 Ft x 4 ft x 6 ft |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Power | 3 kW |
| Body Material | Mild Steel |
| Motor Power | 2 HP |
| GSM Required | 40 GSM |
| Weight | 2200 kg |
| Capacity | 25000 Pieces/hr |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Paul Engineering |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Machine Type | n/M fold |
| Voltage | 220-440 |
| Napkin Type | N type |
| Driven Type | Panal |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Parent Roll Diameter | 1200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Production Capacity(Sheet/Hr) | 600 |
| Machine Type | L type folding |
| Voltage | 220-440 |
| Napkin Type | L Type |
| Driven Type | Panal |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Parent Roll Diameter | 1200mm |
| Phase | 1, 3 |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Automation Grade | Automatic |
| Raw Material | Paper |
| Voltage | 220-440 |
| Power | 5 kw |
| Weight | 2500-7000 kg |
| Phase | 3 |
We are a unique entity in this industry, actively committed towards offering a premium quality array of Automatic toilet roll Machine.
View Complete details
Product Brochure
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
View Complete details
| Fold Type | 4 fold |
| Embossing Unit | Single |
| Paper Width | 27 cm |
| Printing Unit | Single |
| Machine Type | Semi Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
We are a unique entity in this industry, actively committed towards offering a premium quality array of Automatic napkin Making Machine.
View Complete details