Okhla Industrial Estate, New Delhi, Delhi
GST No. 07AUCPP2471J1ZH
Call 08043878707 90% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Type of Machine | Napkin Making Machine |
| Finished Product Size | 300x300 mm |
| Printing Options | Double Color |
| Embossing Options | Double Embossing |
| Production Capacity | 25000 Sheets/Hour |
| Capacity | 20000 Pieces/hr |
| Power Consumption | 3 HP |
| Usage/Application | Paper Napkin Making |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| GSM Required | 50 GSM |
| Size | 15 ft x 4 ft x 6 ft (Machine) |
| Material | MS (Machine) |
| Brand | Paul Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Fold Type | M Fold |
| Embossing Unit | Double |
| Machine Type | folding |
| Paper Width | 30 cm |
| Printing Unit | Double |
| Brand | Paul Engineering |
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Voltage | 220-440 |
| Napkin Type | 1/4 |
| Driven Type | Electric |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Phase | 1-3 phase |
| Parent Roll Diameter | 1200mm |
| Production Capacity(Sheet/Hr) | 1000 |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 25000 Pieces/hr |
| Driven Type | Electric |
| Napkin Type | N Fold |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 3 HP |
| Usage/Application | N Fold Paper Making |
| Material | MS (Machine) |
| Weight | 2000 kg |
| Napkin Thickness | 40 GSM |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Bandsaw |
| Napkin Type | 1/4 |
| Packaging Type | Manual/Automatic |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Model Name/Number | PESESP001 |
| Weight | 2000 |
| Voltage | 220 v |
· Paper breakage sensor
· Paper count Sensor
· Reel Adjuster
· high Quality BandSaw cutting system
· Export Quality Embossing Roller
· Heavy Duty
· High Production
· Mild Steel plates and section are used
· High Quality electrical are used.
· Parts of machine is hard chrome
· DC Drive system or AC Drive System As per requirement
· Viberation less Machine
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Type of Machine | Tissue Paper Making Machine |
| Driven Type | Electric |
| Machine Type | Bandsaw |
| Napkin Type | 1/4 Fold |
| Packaging Type | Manual/Automatic |
| Brand/Make | Paul Engineering |
| Weight | 2500 |
| Voltage | 220 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Capacity | 22000 Pieces/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| GSM Required | 34 GSM |
| Motor Power | 2 HP |
| Size | 15 Ft x 4 Ft x 6 ft ( Machine) |
| Brand | Paul Engineering |
View Complete details